Wednesday, January 20, 2010

Cereal Review: Wheaties Fuel

Time for my first ever cereal review on this blog. As I was shopping at BJs last night I came across a new cereal offering from Wheaties. As you all well know by now, as soon as I see new packaging I immediately scoop up the product and put it in my cart. I was able to resist the temptation of Chocolate Cheerios but could not stop myself from purchasing Wheaties Fuel.

I've never been a big fan of Wheaties. The bran flakes taste too bland for me to actually seriously consider consuming it on a regular basis. When I got home last night I had a bowl of Fuel and was very pleased with my decision to give it a try. With Peyton Manning looking at me from the box with a pissed-off "this cereal will kick you in the ass" glare, I sampled the puffed rice, oats, granola and flakes that make up Wheaties Fuel. The cereal tastes good, slightly sweet and very crunchy. I guess one would compare it to Kashi but I found it to be more flavorful and satisfying (and probably not nearly as good for you).

The box claims that this formulation of nutrition that Fuel provides will give you the energy boost you need to start your day. I ate mine at night but did manage to stay awake for two hours of 24 after dozing off during the premiere on Sunday night. I'll have to test it out in the morning over the weekend to see if it really does provide an extra boost. If you want a change in your cereal routine, give Wheaties Fuel a try. I can see myself becoming a regular consumer of this brand.

3 comments:

T. said...

I'm wondering about protein and fiber stats?

Jordan said...

No idea, but check the blog in a few minutes. My Moon review is going live.

Anonymous said...

http://www.wheaties.com/pdf/wheaties_fuel_nutrition.pdf

Wheaties Fuel has 14g of sugar per 3/4 cup serving. No wonder you couldn't sleep for a couple hours. Almost 50% more sugar than Lucky Charms, Trix, Cinnamon Toast Crunch, or Cocoa Puffs. That being said, I've been eating it nearly every morning for the past two weeks, because it's $.50 a box where we shop for groceries.